Cement i gips mogą być materiałem nakładanym maszynowo.

Ma to wiele zalet w porównaniu do ręcznego tynkowania powierzchni, od wydajności pracy, wytrzymałości nałożonej powierzchni, równości nałożonej mieszanki, braku pojawiania się pęknięć zaprawy, aż po brak problemów z pustym bębnem betoniarki. Pod względem oszczędności energii i zasobów pracy ludzkiej, nakładanie tynku za pomocą maszyny zużywa tylko jedną trzecią energii, w porównaniu z tynkowaniem wykonywanym ręcznie. W ten sposób wydajność zaprawy jest lepsza, może poprawić jakość i stopień dekoracji ścian wewnętrznych i zewnętrznych, a zlecona praca jest wykonywana nie tylko lepiej, ale i szybciej. Pęknięcie tynku wewnętrznego i pusty bęben betoniarki to problem, z którym wszystkie ekipy budowlane nakładające tynki ręcznie muszą się czasem zmierzyć. Oznacza to dodatkowe nakłady pracy, zwiększenie kosztów i strata cennego czasu, jaki można spożytkować w inny sposób. Maszyna do natryskiwania jest ogólnie stosowana do produkcji dodatków mieszanych, zwiększając w ten sposób wiązanie zaprawy gipsowej i podłoża, zmieniając elastyczną formę gipsową, dopasowując ją do bloku z betonu komórkowego, zmniejszając szybkość skurczu gipsu, zwiększając współczynnik retencji wody gipsowej, a tym samym kładąc kres do wystąpienia zjawiska pękania i nierównego nakładania mieszanki. Używanie maszyn do tynkowania na placu budowy ma wiele zalet

Maszyna do natrysku tynku jest pod ciśnieniem przyspieszonego strumienia powietrza, co oznacza, że mokra zaprawa stale trafia równą warstwą na podłoże o dobrej przyczepności.

Grubość warstwy tynku należy określić w projekcie budynku, zgodnie z przepisami wykonawczymi i akceptacją inżynierii dekoracji architektonicznej. Brak konieczności transportu zaprawy na szczyt rusztowania sprawia, że warto wykorzystać tynki maszynowe Kraków podczas wykonywania prac wykończeniowych. Zastosowanie maszyny do tynkowania oznacza również, że mniejsza ilość pracowników jest potrzebna do wyrównywania powierzchni. Liczne korzyści wynikające z używania maszyny tynkarskiej z pewnością są warte wynajęcia jej do wykonywania prac budowlanych i wykończeniowych. Jest to niezwykle użyteczna maszyna, która znacznie przyspieszy i ułatwi proces nakładania tynku na powierzchnię.