Słońce jest największym źródłem czystej, darmowej energii.

Można więc pomyśleć, że przejście na panele słoneczne to oczywisty wybór, aby zaoszczędzić pieniądze. Wiele osób jednak wciąż waha się z podjęciem tej decyzji.

Czy fotowoltaika to opłacalna inwestycja?

Jak będzie wyglądała branża fotowoltaiczna w przyszłości?

Instalacja paneli słonecznych to ogromny biznes w krajach takich jak Australia, Indie, Niemcy, USA, Wielka Brytania, Francja i Szwecja. Liczba osób instalujących panele fotowoltaiczne rośnie również w Polsce. Jest to spowodowane wzrostem świadomości ich zalet i potrzebą działania w sprawie zmian klimatycznych.

Wydajność systemów fotowoltaicznych

To prawda, że panele słoneczne nie mogą wytwarzać energii elektrycznej w takim samym tempie, jak robią to elektrownie. Jednak naukowcy pracują nad technologią, która pozwoli w przyszłości opracować jeszcze bardziej wydajny system zasilany z paneli słonecznych. Oznacza to, że w nadchodzących latach na domach i budynkach komercyjnych będzie prawdopodobnie o wiele więcej instalacji fotowoltaicznych.

Kredyty, leasing, dofinansowanie

Innym pozytywnym aspektem fotowoltaiki jest to, że można ją finansować na wiele sposobów. Możemy ubiegać się o wysokie dofinansowanie do zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych lub skorzystać z rozłożenia płatności na raty. Możliwość taką daje kredyt na preferencyjnych warunkach lub leasing. Dzięki tym rozwiązaniom możemy natychmiastowo czerpać korzyści z paneli fotowoltaicznych, a koszt początkowy rozłożyć na niskie raty.

Szybki zwrot z inwestycji

Instalacja fotowoltaiczna nie wymaga skomplikowanych napraw i konserwacji, które wiązałyby się z dodatkowymi kosztami. Można powiedzieć, że jedynym kosztem fotowoltaiki jest jej zakup oraz montaż. Koszt ten zwraca się najczęściej już po 4-5 latach. Oznacza to, że po tym czasie możemy cieszyć się nawet 100% oszczędnością na rachunkach za prąd. Warto wziąć również pod uwagę rosnące stawki za energię na przestrzeni lat. Może okazać się wiec, że zwrot z inwestycji nastąpi o wiele szybciej niż się tego spodziewaliśmy. Artykuł powstał przy współpracy z serwisem fotowoltaika24h.