Chyba nikt nie ma wątpliwości, ze meble drewniane nadają naszym pomieszczeniom wyjątkowej atmosfery. I jeżeli nawet to zdanie brzmi nieco banalnie, bo cóż nie tworzy dzisiaj szczególnej atmosfery wokół nas? Raczej wszystko, prawda? Na cokolwiek byśmy się nie zdecydowali, gwarantuje podobne korzyści. Niemniej na co innego chcemy zwrócić uwagę. Bo w przypadku drewna i wszystkiego, co z niego powstaje, z takim właśnie opisem spotykamy się najczęściej. Że to oryginalny wybór, że każdy mebel jest na swój sposób wyjątkowy, że nie ma dwóch takich samych, drewnianych wyrobów, bo zawsze będą się one różnić czy to ułożeniem słojów, czy innymi wartościami. A pomimo tego – choć drewno jest popularne, to na pewno nie jest powszechne. Warto zatem postawić pytanie – dlaczego tak się dzieje.

Meble drewniane robią wrażenie

Cóż na pewno nie dlatego, że ma słabą prasę. Meble drewniane są doceniane w każdym periodyku, w którym znajdziemy nawet najmniejszą wzmiankę na ich temat. Naturalność tego rozwiązania, wiekowa tradycja oraz estetyczne korzyści, przemawiają za tym patentem. Jednak rozglądając się dookoła, okaże się, że nasze wybory są nieco inne. Owszem, drewniany mebel zawsze będzie robił wrażenie. Zapewne każdy z nas potrafi sobie przypomnieć stylowe biurka, komody, regały na książki, które w salonach, dużych pomieszczeniach robią na wszystkich wrażenie. Od razu czuje się, że mamy do czynienia z nieco inną jakością, innym sposobem myślenia o tym, jak mogą wyglądać wnętrza naszych mieszkań.

Meble drewniane na przykładzie różnych stylów

Jest jednak z tym wyborem mały kłopot, który można by porównać do różnicy między mieszkaniem w bloku, a życiem w domku jednorodzinnym lub starej kamienicy. W tym pierwszym rozwiązaniu wiele spraw mamy z głowy, ot tak. Na przykład – ogrzewanie. Nie musimy się martwić na zapas o opał, podpałkę, o to, gdzie go składować. Jeżeli okna są nieszczelne, istnieją programy, które sprawią, że zarządca takim blokiem mieszkalnym, zadba, by okna te zostały wymienione. Owszem, mamy i minusy tego rozwiązania. Mieszkamy z sąsiadami w bardzo bliskiej odległości. Przez płyty budynku wszystko właściwie słychać. Nie posłuchamy muzyki na cały głos, bo ktoś może nam zapukać przez ścianę, dając tym znać, że jest za głośno. Meble drewniane porównalibyśmy więc do domku jednorodzinnego. Gdzie o wszystkim sami decydujemy i sami musimy zadbać.

Nasze wybory, nasz czas

Tak, w takim domku wiele zależy od nas. Nikt za nas nie zadba o ogrzewanie, wymianę okien, naprawę drzwi, czy dziurawy dach. Niemniej – każda czynność, którą wykonamy w ramach naszych codziennych obowiązków, jest naszym wyborem. Daje nam to nieskrępowaną wolność, ale płacimy za to czasem, jaki musimy poświęcić, by z tych korzyści się cieszyć. Nie inaczej jest z meblami drewnianymi.