Istnieje wiele różnych diet, które mają na celu wywołanie w organizmie pożądanych procesów i stanów umożliwiających walkę z nadwagą, zapewnianie sobie dodatkowej energii oraz poprawę stanu zdrowia.

Do grona takich diet zalicza się dietę ketogeniczną. Jej zadaniem jest wprowadzanie organizmu w stan ketozy. Dzięki spożyciu małej ilości węglowodanów, głównym źródłem paliwa dla człowieka staje się tłuszcz oraz tak zwane ciała ketonowe. Stan zwany ketozą wykorzystuje w znacznej mierze tłuszcze do produkcji energii potrzebnej do codziennego funkcjonowania lub treningów.

Najważniejsze informacje na temat ketozy

Ograniczenie przyjmowania węglowodanów na rzecz tłuszczu sprawia, że ciało wprowadzone w stan ketozy rozpocznie przyspieszoną produkcję ciał ketonowych. Są one wytwarzane przez wątrobę z tłuszczu, który jest spożywany oraz z tkanki tłuszczowej odłożonej przez ciało. Odpowiednio duża ilość ciał ketonowych umożliwia osiągnięcie ketozy żywieniowej. Wykorzystywanie tłuszczu jako źródła energii pozwala organizmowi na uzyskanie odpowiedniej dawki „paliwa” potrzebnej do prawidłowego codziennego funkcjonowania oraz do właściwej pracy mózgu.

Ketoza wywoływana przez dietę ketogeniczną wiąże się z wieloma istotnymi zaletami

Przede wszystkim możliwa jest regulacja i hamowanie nadmiernego apetytu. Sprzyja to zmniejszeniu ilości przyjmowanych posiłków, a to z kolei przekłada się na skuteczną walkę z niechcianą tkanką tłuszczową i nadmiernymi kilogramami. Dodatkowo dieta ketogeniczna umożliwia normalizację poziomu cukru we krwi, a nawet skuteczną walkę z cukrzycą. Dodatkowo ketoza wpływa pozytywnie na organizmy sportowców i osób, które regularnie trenują.

Jak widać ketoza dietetyczna to stan pożądany przez wiele osób, które walczą o dobry stan zdrowia, dodatkową energię dla organizmu oraz przez osoby, którym zależy na likwidacji nadmiernych kilogramów i tkanki tłuszczowej. Aby wejść w stan ketozy warto stopniowo zmniejszać dzienne przyjmowanie węglowodanów lub spróbować przerywanego postu. Bardzo ważnym elementem tej diety jest spożywanie tłuszczu. Nie trzeba się tego bać, ponieważ i tak zostanie on spalony razem z zapasami odłożonymi w postaci tkanki tłuszczowej.