Dział logistyki w każdej firmie powinien dbać o zaopatrzenie, transport, wszystkie sprawy związane z dostarczeniem produktu.

Z pewnością firmy handlowe które posiadają wiele oddziałów na terenie całego kraju muszą zwrócić uwagę aby zoptymalizować koszty, dostarczać towar na czas. Należy przewidywać kiedy skończy się towar w poszczególnych oddziałach naszej firmy tak aby wcześniej reagować, zamówić towar oraz dostarczyć go na czas. Wiele firm korzysta z zewnętrznych magazynów, które pozwalają na przechowywanie towarów, niekiedy wynajem może okazać się dużo łatwiejszy oraz tańszy niż budowa własnej sieci magazynów.

Jak zarządzać logistyką w firmie?

Jak wykorzystać magazyny logistyczne w łańcuchu dostaw?

Dobrym pomysłem może być stworzenie magazynu centralnego który będzie dostarczał towary do poszczególnych magazynów na terenie całego kraju które będą zaopatrywały poszczególne oddziały. Jeżeli zamawiamy towary drogą morską, wówczas możemy wynająć magazyn w Gdyni, dzięki czemu będziemy mówi magazynować towar, który przypłynął drogą morską, następnie w zależności od potrzeb delegować go do poszczególnych oddziałów naszej firmy. W przypadku jeżeli transportujemy towary drogą lotniczą dobrze sprawdzi się magazyn przy lotnisku. Magazyny często zlokalizowane są w pobliżu węzłów kolejowych, autostrad, dzięki temu możemy łatwo i szybko przewozić towary do winy miejsca.

Powierzchnia magazynowa może być przystosowana do przechowywania towarów na uniwersalnych paletach euro, lub też posiadać specjalne wyposażenie, które pozwoli na przechowywanie w innych rodzajach opakowań, przykładowo w workach. Dzięki temu można przechowywać każdy rodzaj towaru, możemy wynająć także chłodnie do przechowywania owoców i warzyw. Ważne jest aby magazyn był odpowiednio chroniony, ubezpieczony, posiadał wyposażenie które ułatwi załadunek oraz rozładunek. Będą to rampy, dodatkowe urządzenia pozwalające na zdjęcie towaru z naczepy ciężarówki.

Firmy mogą wynajmować określoną powierzchnię w dużych centrach magazynowych, mogą być to mniejsze magazyny logistyczne które wystarczą do przechowywania określonej ilości towarów, Warto zwrócić uwagę na umowę, sprawdzić koszty wynajęcia, oraz minimalny czas na jaki możemy wynająć powierzchnię magazynową.