Adres IP do unikalny numer nadawany poszczególnym urządzeniom znajdującym się w sieciach komputerowych.

Może być to komputer, tablet, smartfon czy też inne urządzenia sieciowe takie jak routery czy serwery. Adres składa się z czterech ciągów liczb które posiadają wartość od 0 do 255. Dzięki nadaniu unikalnych numerów IP wszystkie urządzenia znajdujące się w sieci można łatwo zidentyfikować, stworzyć sieć także wewnętrzną obsługiwana przykładowo przez router.

Jak sprawdzić numer IP naszego urządzenia?

Dlaczego warto ukrywać numer IP?

Obecnie przeglądarki pozwalają nam korzystać także z VPN czyli Virtual Private Network, Dzięki czemu możemy ukryć nasz adres IP, lub też zasymulować połączenie z innego kraju. Będzie to bardzo dobry pomysł w przypadku kiedy chcemy zrobić zakupy w sklepie internetowym w którym opłacalne jest przewalutowanie i płatności w innej walucie niż złotówki. Dzięki temu możemy nieco zaoszczędzić. Często korzystają z tego osoby które chcą zakupić przykładowo oprogramowanie czy też gry na stronach zagranicznych. Niekiedy sklepy internetowe organizują promocje dla mieszkańców danego kraju, jednak wysyłka jest możliwa do Polski. Inną zaletą zmiany IP może być także zakup tańszego biletu lotniczego czy też rezerwacja bardziej atrakcyjnej oferty hotelowej.

Dodatkowo wiele osób chce chronić swoje IP, pozostawać anonimowym w sieci. Jeżeli zmieniamy nasz adres IP możemy upewnić się, iż połączenie działa prawidłowo korzystając z możliwości sprawdzenia IP online. Możemy skorzystać wówczas z różnych stron internetowych które dadzą nam informacje nie tylko o adresie IP ale także adresie domenowym. Dzięki temu widzimy czy udało nam się ukryć nasz adres IP. Wiele stron śledzi także przyzwyczajenia zakupowe internautów, dzięki ukryciu adresu będziemy bardziej anonimowi, możemy uniknąć wielu niechcianych reklam.

Obecnie możemy skorzystać z wielu narzędzi typu moje IP, jest to strona internetowa która pozwoli nam sprawdzenie naszego adresu IP nie tylko z komputera ale także za pomocą telefonu komórkowego czy tabletu. Dzięki temu możemy upewnić się przykładowo czy zmiana IP przez VPN przebiegła prawidłowo.