Diagnozowaniem i leczeniem chorób oraz urazów narządu ruchu zajmuje się ortopedia.

Specjaliści poświęcający się tej dziedzinie medycyny koncentrują się też na działaniach profilaktycznych.

Ortopeda to lekarz, który skupia się zarówno na kościach człowieka, jak i na mięśniach, więzadłach, stawach, ścięgnach oraz nerwach. Są to bowiem tzw. narządu ruchu.

Czym zajmuje się ortopedia?

Ortopedia jest postrzegana jako bardzo rozległa dziedzina medyczna. Pokrewna jej jest też traumatologia, która dotyczy leczenia i diagnozowania urazów takich jak: złamania, zwichnięcia oraz skręcenia powstałe w stawach, więzadłach oraz w ścięgnach.

Natomiast sama ortopedia koncentruje się chociażby na wadach postawy, stanach zapalnych i zakażeniach w kościach i stawach, zmianach zwyrodnieniowych, chorobach nowotworowych w narządach ruchu, uszkodzeniach nerwów obwodowych oraz na schorzeniach układu mięśniowego.

Jakie choroby leczy ortopedia?

Istnieje wiele chorób i dolegliwości, którymi zajmuje się ortopedia. W tym artykule przedstawiamy listę kilku z nich oto one:

* skręcenie,
* choroba Dupuytrena (przykurcz rozcięgna dłoniowego),
* choroba Scheuermanna (jałowa martwica kręgosłupa),
* jałowa martwica kości udowej,
* choroby i zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa,
* nowotwory kości,
* zapalenia stawów i kości,
* choroba Olliera (chrzęstniakowatość śródkostna),
* choroba Kienbocka (jałowe martwice kości),
* złamanie,
* zwichnięcie,
* niestabilność rzepki,
* urazy łąkotki,
* zapalenie kaletki przedrzepkowej,
* łokieć tenisisty,
* ostroga piętowa,
* zespół cieśni kanału nadgarstka,
* wady postawy (skolioza, lordoza, kifoza, płaskostopia, koślawość).

Jakie badania zleca ortopeda?

Specjaliści zajmujący się ortopedią spotykają pacjentów, których najczęstszym objawem jest ostry ból. Wiele z urazów takich jak m.in. zwichnięcia i złamania są łatwe do zdiagnozowania. Natomiast takie choroby jak zwyrodnienie kręgosłupa są nieco bardziej problematyczne do ustalenia, ponieważ ich objawy są bardziej skomplikowane.

Ortopeda najczęściej zleca wykonanie zdjęć rentgenowskich, rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej i badania USG. Zdarza się też, że każe on przeprowadzić artografię.

Kiedy udać się do ortopedy?

Jeśli odczuwasz ból lub dyskomfort w mięśniach, stawach, w kościach albo w innym narządzie ruchu, to powinieneś zgłosić się do ortopedy.

Jeśli nie znasz takiego specjalisty, to możesz poszukać go drogą online. Wpisz w wyszukiwarkę nazwę specjalizacji i dodaj do niej nazwę miejscowości, w której chcesz się do niego udać. Dla przykładu: „ortopedia – Warszawa”, „Ortopeda – Łódź” lub „Ortodonta we Wrocławiu”.