Zakup akwarium to dość poważna inwestycja.

Wiele osób myśli, iż wystarczy odpowiednie szkoło, kilka rybek i efektowna roślinka, by wyglądało ono naprawdę dobrze. Niestety, w praktyce zupełnie inaczej to wygląda. By ryby i żywe rośliny dobrze się czuły w takim miejscu, trzeba zadbać o odpowiednie warunki. Co więc powinno znaleźć się w takim akwarium? Poniżej kilka cennych wskazówek.

Jak założyć akwarium krok po kroku?

Przed zakupem konkretnego akwarium oraz określonych gatunków ryb, dobrze jest coś więcej dowiedzieć się na ten temat. Warto przestudiować blogi znanych akwarystów, którzy dzielą się w nich swoim doświadczeniem odnośnie hodowania konkretnych rybek oraz utrzymaniu w dobrym stanie swojego akwarium. Dobrym pomysłem jest także wizyta w sklepie z takim asortymentem. Każdy sklep akwarystyczny posiada bowiem tak sporą ilość asortymentu, że klienci mają zdecydowanie w czym wybierać. Na miejscu również można skonsultować się z fachowcami, którzy chętnie doradzą, co jest niezbędne, gdy zakłada się w warunkach domowych lub biurowych swoje pierwsze akwarium.

Pierwsze akwarium - to warto wiedzieć

Dobry plan to podstawa

Dobrym pomysłem jest zaplanowanie wszystkiego wcześniej. Warto wraz z innymi domownikami ustalić, gdzie będzie znajdowało się akwarium, kto powinien o nie systematycznie dbać, jak ma być wyposażone, jakie rybki powinny w nim się znajdować. Trzeba pamiętać, iż nie wszystkie bajecznie kolorowe ryby, które widzi się w sklepach zoologicznych mogą żyć ze sobą w jednym miejscu. Dlatego też odpowiednie dobranie do siebie konkretnych gatunków jest w tym przypadku ogromnie ważne. Ponadto, trzeba także zastanowić się, jaki system czyszczenia akwarium jego właściciel wybierze oraz w jakie sprzęty chce on zainwestować. Oczywiście, nie trzeba wszystkiego kupować od razu, jednak warto wiedzieć, iż wiele z nich po prostu ułatwia sprzątanie i pielęgnację takiego akwarium na co dzień. Kolejno, warto spisać rzeczy, w które trzeba zaopatrzyć się od razu. Należą do nich między innymi: oświetlenie do akwarium, grzałka, termometr, co2 do akwarium, napowietrzacz, dekoracje, odmulacz, siatkę do wyławiania ryb itp. Ważne jest by te rzeczy były naprawdę dobrej jakości. Kupowanie takiego asortymentu w zwykłych marketach nie ma sensu, gdyż nie tylko nie spełnią oczekiwań właściciela akwarium, ale i również bardzo szybko przestaną funkcjonować w prawidłowy sposób. Im lepsze sprzęty od sprawdzonych producentów, tym zdecydowanie lepiej. Warto je kupić w odpowiednich miejscach, mimo iż w takich ich ceny są dość wygórowane.