Rolnicy, którzy zauważają w swoich uprawach duże ilości chwastów wykorzystują obecnie nowoczesne herbicydy selektywne, są to środki, które mają negatywny wpływ na określone rodzaje roślin natomiast są bezpieczne dla upraw.

Mogą być to herbicydy, które będą zwalczały chwasty dwulistne w uprawach, jak również wiele innych rodzajów przeznaczonych do danego gatunku chwastów. Stosowanie herbicydów jest obecnie najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się chwastów, które rozwijając się pobierały by z ziemi wodę, składniki mineralne przez co rośliny uprawne dawałyby niższe plony.

Jak rozpoznać popularne rodzaje chwastów?

Bodziszek drobny w uprawach rolnych

Jednym z chwastów, który często występuje w polskich uprawach jest bodziszek drobny, jest to roślina, która wyrasta do wysokości 20-50 cm, posiada rozgałęzione łodygę. Posiada charakterystyczne liście, które posiadają zarys zaokrąglony. Kwiaty są fioletowe, składają się z 5 rozłupek. Jest to roślina jednoroczna, która produkuje nawet kilkuset nasion, może się zatem rozprzestrzeniać po polach, bodziszek drobny występuje często w zbożu, kukurydzy czy też roślinach okopowych. Możemy zwalczać go za pomocą herbicydów, takich jak chlomazon, metazachlor, nikosulfuron czy halauksyfen metylu. Bodziszek drobny często występuje na podłożu bogatym w wapń oraz azot, kwitnie w okresie od maja do października. Występuje na murawach suchych, skalnych w zaroślach. Często spotkamy go na nieużytkach rolnych, zatem jeżeli prowadzimy w pobliżu uprawy, warto sprawdzać czy chwast ten nie występuje przykładowo w naszym zbożu.

Roślina jest łatwa do zidentyfikowania, kwiat składa się z pięciu fioletowych lub różowych części. Jednak młode rośliny różnią się nieco od rośliny dorosłej, dlatego niekiedy zidentyfikowanie na wczesnym stadium jest utrudnione. Z korzenia wyrastają na łodydze czerwonej, w miarę rozwoju roślina wykształca liście, może rosnąć w formie kępy. W tym przypadku ważna może być profilaktyka, możemy stosować opryski herbicydowe zaraz po wysiewie, warto sprawdzać pH gleby, braciszek zasiedla podłoże zasadowe, możemy stosować zabiegi agrotechniczne, bronowanie, co może znacznie zmniejszyć występowanie w uprawach.

Więcej na temat bodziszka drobnego możemy przeczytać na stronie internetowej https://innvigo.com/bodziszek-drobny/, w przypadku kiedy zauważymy, że często występuje na uprawach możemy korzystać opryski herbicydowe, które obecnie wykazują bardzo skuteczne działanie. Są to herbicydy selektywne, które nie uszkadzają roślin uprawnych, natomiast bardzo skutecznie usuwają chwasty.