W dzisiejszych czasach wiele przedsiębiorstw kładzie duży nacisk na wykorzystywanie różnego rodzaju znaków towarowych.
Nic w tym dziwnego, ponieważ są to elementy pozwalające na wizualizowanie marki oraz budowę jej pozytywnego wizerunku wśród szerokiego grona potencjalnych klientów. W ramach takich oznaczeń wykorzystywane są różnego rodzaju elementy graficzne, napisy, a także połączenie napisów z grafikami. Każdy ma więc możliwość stworzenia znaku towarowego dopasowanego do własnych potrzeb, koncepcji oraz strategii marketingowej.
Istotne informacje powiązane ze znakami towarowymi
Jeśli chodzi o znaki towarowe to mogą one posiadać pewne dodatkowe oznaczenia. Jednym z nich są litery TM (™) umieszczone najczęściej przy napisie. Zadaniem tych liter jest informowanie o tym, że dany napis jest znakiem towarowym. Trzeba pamiętać, że w tym przypadku mamy do czynienia ze znakiem, który nie musiał być zgłoszony w Urzędzie Patentowym. Innymi słowy mogą go stosować firmy, które zastrzegły własny znak, a także przedsiębiorstwa, które się na to nie zdecydowały albo są dopiero w trakcie zastrzegania.
Drugą często spotykaną opcją są znaki towarowe opatrzone literą R w kółku (®). W tej sytuacji mamy do czynienia z oznaczeniami, które zostały zastrzeżone. Innymi słowy ich wykorzystanie przez konkurencję do własnych celów jest niezgodne z prawem i grozi przykrymi konsekwencjami. Warto więc zabezpieczać swoje interesy poprzez zarejestrowanie własnego znaku towarowego. W ten sposób można ostrzegać potencjalnych konkurentów o możliwych problemach w przypadku próby podrabiania danego znaku albo jego kradzieży.
Temat oznaczeń R oraz TM został dość dokładnie wyjaśniony na stronie https://znakitowarowe-blog.pl/znaczek-tm-co-oznacza-symbol-r/. Zabezpieczenie swoich praw jest ważne, dlatego dobrym pomysłem jest zarejestrowanie znaku towarowego w Urzędzie Patentowym. Proces ten zajmuje jednak sporo czasu i wiąże się z licznymi formalnościami. W takich przypadkach pomocni są rzecznicy patentowi załatwiający takie kwestie formalne w imieniu przedsiębiorcy. Dodatkowo mogą oni sprawdzić czy dany znak nie został już wcześniej wykorzystany przez inną firmę. To pozwoli na rejestrowanie swoich znaków bez naruszania praw innych przedsiębiorstw.