Każdy posiada jakieś hobby, jedni są zapalonymi fanami sportu, natomiast inni zbierają znaczki czy też monety. Kolekcjonowanie monet może być sposobem na zabicie czasu.

Obecnie wiele osób zbiera bardzo popularne dwuzłotówki i pięciozłotówki okolicznościowe, można je dostać w oddziale NBP. Posiadają żółtą barwę i ładnie się prezentują kiedy jeszcze nie osiadła na nich patyna posiadają bardzo ładny wygląd. Jednak numizmatyka to nie tylko monety współczesne. Wielu numizmatyków kolekcjonuje starsze monety przykładowo średniowieczne. Jedni zbierają nowe monety nowe, inni specjalizują się w monetach polskich dwudziestolecia międzywojennego czy też monet Wolnego Miasta Gdańska. Każdy więc znajdzie coś odpowiedniego dla siebie, i będzie mógł rozwijać swoją kolekcję w danym kierunku, zatem numizmatyka może być interesująca. Jednak kolekcjonowanie monet to nie tylko ich oglądanie. Niektórzy kolekcjonerzy co jakiś czas czyszczą swoje monety. Jednak nie wszyscy uważają to za najlepszy pomysł, bowiem numizmatyka uważa również że monet nie powinno się czyścić.

Podczas czyszczenia mechanicznego można bowiem monetę uszkodzić, można więc wytrawić monetę za pomocą środków chemicznych.

Jednak numizmatyka ma swoje sposoby na wyczyszczenie monet. Obecnie monety kolekcjonerskie o różnych nominałach emitowane są przez Narodowy Bank Polski i są prawnym środkiem płatniczym w naszym kraju. Nakład, a więc liczba wypuszczonych na rynek monet sprawia, że ich wartość wzrasta z upływem czasu. Z czasem możemy otrzymać za daną monetę więcej, niż nominał na niej wybity. Naturalnie monety kolekcjonerskie o większych nominałach wykonywane są z metali szlachetnych: srebra, złota czy platyny. Czasem wplatane są także w nie elementy dodatkowe takie jak bursztyn czy ceramika. Dlatego ich cena kupna w NBP jest wyższa od nominału na nich widniejącego. Naturalnie można zbierać również inne monety, popularne są monety z dwudziestolecia międzywojennego, mogą być to przykładowo srebrne 10 złotówki z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego.