W samochodach ciężarowych montowane są tachografy czyli urządzenia które rejestrują parametry związane z prowadzeniem pojazdu ciężarowego.

Może być to przykładowo przejechana droga wyrażona w kilometrach, ilość godzin spędzonych za kierownicą, czy też prędkość pojazdu. Oczywiście należy pamiętać iż kierowcy powinni zadbać o odpowiedni odpoczynek, nie powinni przekraczać ustalonych norm pracy. Dlatego też tachograf będzie monitorował pracę pojazdu ale także rejestrował pracę kierowcy. Należy je montować w samochodach ciężarowych których dopuszczalna masa całkowita jest wyższa niż 3,5 tony.

Rejestrowanie i analiza danych z pojazdów ciężarowych

Telematyka w zarządzaniu flotą

Wykorzystywane są tachografy cyfrowe które pozwalają na uzyskanie dużej ilości danych, możemy je przechowywać a następnie odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania. Z pewnością odpowiednio analiza danych pojazdu może pozwolić na lepsze zorganizowanie transportu, będzie to istotne zwłaszcza przy wielu transportach na terenie całej europy. Dodatkowo możemy także z nowoczesnych urządzeń odczytywać dane o stanie technicznym pojazdu, reagować na wszelkiego rodzaju nieprawidłowości, które mogą prowadzić do poważnych awarii.

Tachografy mogą przyczynić się do bezpieczeństwa na drodze, warto zwrócić uwagę iż mogą one uniemożliwić prowadzenia auta przez dłuższy czas niż przewiduje to prawo, w tym przypadku możemy mieć do czynienia ze zmęczeniem, brakiem skupienia u kierowcy. Często może występować także senność, dlatego też system nadzoru może uchronić przed wypadkiem. Dane z tachografu należy przechowywać przez okres 12 miesięcy, nie mogą być udostępniane osobom trzecim, powinny być przedstawione w razie kontroli, brak tachografu może grozić karą finansową.

Tachografy cyfrowe mogą być podłączone do różnych urządzeń które będą zbierały dane z naszego pojazdu, dodatkowo podłączona może być karta kierowcy. Obecnie bardzo ważnym elementem logistycznym jest telematyka w zarządzaniu flotą – DBK Fleet Management to rozwiązania które pozwalają na analizę danych pojazdu, dzięki temu będziemy mogli optymalizować pracę, trasy, zmniejszać koszty związane z transportem.

By admin