Kiedy musimy dotrzeć do wyższych partii budynku należy użyć rusztowania.
Rusztowania służą nam w wielu przypadkach w budownictwie, gdzie pomagają w pracy bardzo wielu osób. Zaczynając od kilkumetrowych rusztowań na których stoją osoby tynkujące dom jednorodzinny, po osoby wykonujące elewacje, wieżowców. Pamiętajmy żeby nie lekceważyć małej wysokości ponieważ upadek na ziemię nawet z małej wysokości może skończyć się złamaniami. Dlatego nawet najmniejsze rusztowanie powinno zostać bardzo solidnie postawione, jak również przed podjęciem pracy na wysokości sprawdzone. Dodatkowo osoby pracujące na wysokości powinny wyposażyć się w kaski chroniące głowę ponieważ, kiedy praca odbywa się na kilku poziomach, dobrze jest chronić głowę przed rzeczami spadającymi z góry. Ważne będzie także jeżeli jest to możliwe zabezpieczenie się szelkami, tak aby w razie potknięcia się nie spaść na ziemię. Posiadając odpowiednie szelki możemy następnie przywiązać się do budynku albo rusztowania. W ten sposób unikniemy konsekwencji spotkania się z ziemią. Powinniśmy się także zdecydować czy liczymy ciężar samej konstrukcji bez kładek po których będą chodzili pracownicy.
Ponieważ jeżeli wykonane są z metalu, lub grubych desek to wówczas również będą wpływały na całkowity ciężar rusztowania.
Powinniśmy się zdecydować jaki rodzaj kładek zastosujemy, czasem są one metalowe, a czasem zrobione z długich grubych desek wzmocnionych złączami metalowymi. Trzeba zapoznać się zasadami BHP, jakie dotyczą tego rodzaju prac, dodatkowo warto zrobić kurs taki jak dostęp budowlany, dzięki któremu będziemy wiedzieli jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują przy pracach wysokościowych. Mogą dotyczyć przykładowo ocieplania budynków z rusztowania, ale także różnego rodzaju prac alpinistycznych, takich jak inspekcję budynków, mycie okien, czy też rozwieszenie banneru reklamowego na wysokim budynku. Warto przykładowo pamiętać że użycie prowizorycznych kładek z cienkich desek może skończyć się załamaniem. Pamiętajmy że licząc wytrzymałość kładki, musimy wziąć nie tylko ciężar pracownika ale również ciężar przenoszonego przez niego materiału.