Wprowadzone przepisy RODO, określają w jaki sposób należy przechowywać, zabezpieczać dane naszych klientów.

Jeżeli prowadzimy sklep internetowy z pewnością będziemy posiadali wiele danych, adres numer telefonu, a także inne dane konieczne do realizacji wysyłki. Każdy przedsiębiorca musi zdawać sobie sprawy jak ważne są te dane, i jak ważne jest ich odpowiednie przechowywanie. W przypadku kiedy chcemy zmienić nasze komputery, lub też serwery, musimy zwrócić szczególną uwagę na nasze dyski twarde, oraz wszystkie nośniki takie jak pendrive, płyty CD, DVD. Musimy zniszczyć je w taki sposób, aby odczytanie jakichkolwiek danych z nośników był niemożliwy, przykładowo dla dysków twardych, konieczne będzie często zniszczenie ich fizycznie, samo usunięcie danych poprzez ich skasowanie nie zawsze jest skuteczne. Oczywiście jeżeli posiadamy odpowiednią wiedzę możemy kasować i nadpisywać kolejne partie danych, dzięki czemu starsze pliki będą już niemożliwe do odczytania. W przypadku nośników takich jak płyty CD możemy je porysować, lub też po prostu połamać. Jak trwale usunąć dane poufne?

Jednak jeżeli chcemy mieć pewność że dane klientów będą bezpieczne, powinniśmy zwrócić się do specjalistycznej firmy zajmujące się niszczeniem danych, wówczas zyskamy pewność że nasze dane zostaną trwale i skutecznie usunięte.

W tym przypadku zostaną usunięte dane z naszych dysków twardych, które będziemy mogli następnie odsprzedać czy też wykorzystać w innych obszarach. Oczywiście firmy zajmujące się tego rodzaju usługami, mogą wystawić nam potwierdzenie czy też jakiegoś rodzaju certyfikat potwierdzający że dane zostały usunięte w sposób trwały, a ich odczytanie jest już niemożliwe. Jeżeli zatem nie posiadają odpowiedni wiedzy jak właściwie usunąć dane, warto poszukać tego rodzaju usług, firma profesjonalnie wyczyści nasze dyski twarde, przyprowadzi profesjonalne niszczenie płyt CD. Oczywiście nasze dane mogą być przechowywane także na takich nośnikach jak pendrive czy taśma magnetyczna, wówczas musimy je także skutecznie usunąć, uniemożliwiając do nich dostęp.