Prowadnice do szuflad to jedno z najczęstszych rozwiązań w branży meblarskiej, stosowane są w wielu produktach, jak komody, półki, szafki, meble biurowe, szafki nocne.

Ich podstawową funkcją jest umożliwienie płynnego otwierania i zamykania głównie szuflad, ale także drzwi czy ruchomych półek. Prowadnice meblowe wyposażone w nylonowe łożyska kulkowe, które zapewniają płynny ruch, są zwykle montowane na dolnej krawędzi szuflady, co nie psuje estetyki mebla.

Jakie są dostępne rodzaje prowadnic do szuflad?

Jakie prowadnice meblowe będą odpowiednie?

Prowadnice do szuflad są dostępne w trzech różnych wzorach. Szuflady podpodłogowe lub prowadnice podpodłogowe potrzebują tylko kilku milimetrów z boku. Jednak ten wariant jest stosunkowo gruby od spodu szuflady. W rezultacie traci się użyteczną wysokość szuflady. Nie widać mechanizmu wysuwania, gdy szuflada jest zamknięta lub otwarta. Z boku szuflady można przymocować prostą prowadnicę teleskopową z szynami teleskopowymi. Prowadnice teleskopowe są zwykle wyżłobione w boku szuflady, co może zaoszczędzić miejsce. Ta procedura ułatwia również montaż. Okucie jest widoczne tylko wtedy, gdy szuflada jest otwarta.

Prowadnice rolkowe są solidne i niedrogie, ale ich kształt niekoniecznie jest atrakcyjny dla oka. Okucia podpodłogowe lub okucia teleskopowe są łożyskowane na prowadnicach kulkowych. Inaczej jest w przypadku nadstawek do rolek, ponieważ jak sama nazwa wskazuje, mają rolki. Takie konstrukcje nie działają tak cicho, ale są odporne na uszkodzenia. Okucie jest widoczne, gdy szuflada jest otwarta. Przedłużenie rolki wymaga kilku milimetrów przestrzeni pod szufladą i od 10 do 15 mm z boku.

Ważnym kryterium dla wyboru odpowiednich prowadnic do szuflad jest maksymalna nośność, która powinna być podana przez producenta w kilogramach. Takie informacje zawsze odnoszą się do prowadnicy szuflady jako pary, a w obliczeniach należy również uwzględnić samo pudełko szuflady. Najlepiej nie być zbyt oszczędnym i wybrać prowadnice meblowe, które odpowiadają wyższej klasie obciążenia. Mamy w ten sposób pewność, że w pełni wysunięta szuflada nie wypadnie z mebla, nie zostanie uszkodzona, a prowadnica będzie działać niezawodnie przez wiele lat.