Z aktywnością ruchową, mamy do czynienia od urodzenia. są jednak tacy, którzy uprawiają sport zawodowo, lub przynajmniej częściej, niż inne osoby. Medycyna sportowa, to dziedzina, która skupia lekarzy z ta właśnie specjalizacja. Nie można zostać jednak specjalistą w tym zakresie, nie posiadając wcześniej innej specjalizacji II stopnia.

Co robi lekarz sportowy

Może właśnie dlatego lekarzy sportowych, nie ma zbyt wielu, a ci którzy są, nigdy nie narzekają na brak pacjentów. Żadna impreza sportowa, żadne zawody, zarówno na poziomie szkolnym jak i na poziomie ogólnopolskim, nie mogą się odbyć, bez badań sportowca, przez takiego specjalistę. Nawet, kiedy nasze dziecko wyjeżdża na obóz sportowy, musi wcześniej przejść szereg badań. Lekarze zajmujący się medycyna sportową, w przypadku zawodowych sportowców, kontrolują również dietę danego zawodnika, harmonogram jego treningów. Czuwają nad przebiegiem zawodów, a w razie potrzeby, rehabilitują pacjentów po kontuzji czy urazie. Próby wysiłkowe, przeprowadzane są zawsze w sytuacjach, kiedy zawody wymagają dużej sprawności i wytrzymałości.(maratony, biegi, tenis) Lekarz sportowy, to również pogromca nieuczciwych sportowców, którzy w celu osiągnięcia zwycięstwa, zażywają środki dopingujące. Podczas wielu zawodów, przeprowadza się kontrole antydopingowe, nad którymi czuwa zawsze, lekarz medycyny sportowej. Ale są też i przyjemne strony kontaktu z takim lekarzem. Zawodowi sportowcy, konsultują z nim zawsze harmonogram odnowy biologicznej po każdych zawodach.


Dochodzenie do formy

Odpoczynek w formie aktywnej, raczej nie wchodzi w grę. Lekarze zalecają sportowcom liczne masaże, korzystanie z sauny, jacuzzi, czy relaks na basenie. Bardzo ważne jest tez prawidłowe odżywianie, po każdym, wytężonym wysiłku fizycznym. Więcej informacji znajdziecie na stronie http://medycynaporady.pl. Prawidłowe nawodnienie organizmu to podstawa, mówią specjaliści. Z lekarzem sportowym, warto się spotkać w każdej sytuacji, kiedy amatorsko zamierzasz uprawiać sport.