O dobroczynnym wpływie na nasz organizm soków wyciskanych słyszał chyba każdy. Zaleca się, aby do śniadania wypijać szklankę soku przygotowanego chwilę wcześniej, który wyróżnia się znacznie lepszymi właściwościami niż najdroższy sok sprzedawany w kartonie. Niestety nie zawsze mamy czas na mozolne wyciskanie owoców, ale z pomocą przychodzą sokowirówki. Tylko czy na pewno jest to dobry wybór? Czy urządzenia te nie pozbawiają soku dobroczynnych witamin?

Sokowirówka vs. wyciskarka

W sieci krąży wiele mitów związanych z sokowirówkami i wyciskarkami. Bitwa pomiędzy zwolennikami poszczególnych rozwiązań dotyczy przede wszystkim wartości odżywczych soków otrzymywanych w sokowirówce i w wyciskarce. Ilu uczestników tej dyskusji, tyle opinii. Jedni twierdzą, że sokowirówki to zło, które niszczy w procesie obróbki owoców wszystkie najwartościowsze mikroelementy i w konsekwencji otrzymujemy sok pozbawiony tego, na czym nam zależy, czyli witamin. Czy to prawda?

Aby odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie, należałoby sięgnąć do badań. A tych także mamy wiele – jedne potwierdzają tę tezę, inne z kolei ją obalają. Opierając się natomiast na opiniach różnych naukowców, można wskazać, że sokowirówki nie są złym rozwiązaniem w przypadku soków domowej roboty. Owszem, jeśli wybierzecie urządzenia niskiej jakości, które nie wydobędą z owoców czy warzyw całego soku, może się okazać, że napój nie będzie tak wartościowy, jak z wyciskarki.

Na co się zdecydować?

Skoro ustaliliśmy stanowisko, że sokowirówka nie zabija witamin, warto zastanowić się nad wyborem urządzenia. Czy chcecie kupić sokowirówkę, a może wyciskarkę wolnoobrotową? Decyzja, który sprzęt znajdzie się w waszej kuchni, jest indywidualna i zależy przede wszystkim od sposobu i częstotliwości jego wykorzystywania, a także budżetu, jakim dysponujecie. Czy warto wydać więcej, czy też lepiej zaoszczędzić i kupić tańszy sprzęt?

Odpowiedź, w nawiązaniu do tego, co napisaliśmy powyżej, może być tylko jedna. Tak, zdecydowanie lepiej zainwestować w dobrej jakości wyciskarkę lub sokowirówkę, w czym pomoże kredyt gotówkowy. To gwarancja, że soki będą pełnowartościowe, a sprzęt będzie służył przez wiele lat. Sprawdźcie także, jak urządzenie utrzymać w czystości. Powinno się łatwo rozkładać na części, które możecie umyć pod bieżącą wodą lub w zmywarce. Niestety nie wszystkie sokowirówki i wyciskarki to umożliwiają, przez co ich czyszczenie po zrobieniu soku jest czasochłonne, mozolne i zniechęca do częstego przygotowywania prozdrowotnych napojów.