Sprowadzenie do kraju ciała osoby zmarłej za granicą nie jest łatwą sprawą, dlatego należy skorzystać z pomocy zakładu pogrzebowego, który zajmuje się organizacją repatriacji.

Warto wybrać kilku dostawców takich usług pod względem kosztów i tego, co jest uwzględnione, zanim wybierzesz jednego z nich. Po wybraniu usługodawcy sprowadzi on ciało osoby, która zmarła za granicą do kraju w celu zorganizowania uroczystości pogrzebowych. Ciało zmarłego zostanie zabalsamowane, jest to standardowy wymóg repatriacji samolotem. W zależności od dostawcy repatriacji możesz być w stanie zorganizować nabożeństwo żałobne lub kremację w kraju przed odlotem ciała osoby zmarłej w domu. Organizator repatriacji będzie musiał zebrać różne dokumenty, aby rozpocząć cały proces, jak lokalny akt zgonu z uwierzytelnionym tłumaczeniem, zezwolenie na wywóz zwłok z kraju, w którym osoba zmarła, a w razie potrzeby zezwolenie od kraju, do którego zmarłego należy przetransportować. Po zakończeniu procesu repatriacji musisz zabrać miejscowy akt zgonu i jego uwierzytelnione tłumaczenie do najbliższego urzędu stanu cywilnego.

Mogą następnie dostarczyć formalności potrzebne do zorganizowania pogrzebu w kraju.

Opłata repatriacyjna to nie tylko przewóz zwłok, ale również odbiór z domu pogrzebowego i opieka nad ciałem osoby, która zmarła za granicą, współpraca z zakładami pogrzebowymi w obu krajach, dopełnienie formalności i tłumaczenie oficjalnych dokumentów, ewentualna kremacja i zorganizowanie nabożeństwa żałobnego przed podróżą. Nie wszyscy organizatorzy repatriacji pobierają taką samą kwotę za każdą część świadczonej usługi. Warto zatem zapytać o międzynarodowy transport zmarłych w kilku zakładach pogrzebowych, aby znaleźć taką usługę, która będzie pasować do twojego budżetu i okoliczności. Balsamowanie zwykle nie jest to obowiązkowe, ale jest wymagane w przypadku wszystkich ciał podróżujących do kraju samolotem. Niektóre kraje wymagają, aby ciała były transportowane za granicę w specjalnych trumnach wyłożonych cynkiem.