Nie będzie przesadą, jeżeli powiemy, że drewno ma wielu zwolenników, ale nie każdy musi zaraz z tego ekologicznego materiału skorzystać. Drewniane panele dekoracyjne mogą być dobrym wstępem do przygody z rozwiązaniami, które one oferują. Choćby dlatego, że stanowią tutaj element ozdobny, co dla niektórych osób może być zaskoczeniem. Szczególnie dla starszego pokolenia, przyzwyczajonego do boazerii, która w odległych latach stanowiła coś na wzór współczesnych rozwiązań. Dzisiaj nie ma już po tym śladu, ale życie nie stoi w miejscu. Zdecydowanie biegnie do przodu, zaskakując nas coraz to nowszymi ofertami.

Drewniane panele dekoracyjne w każdym pomieszczeniu

Drewniane panele dekoracyjne mogą pojawić się w każdym pomieszczeniu. Nie tylko prywatnym. Nie tylko w naszych mieszkaniach. Jeżeli dobrze się rozejrzymy, to zwrócimy uwagę, że korzysta się z nich również w miejscach publicznych. Mało tego – pojawiają się one nie tylko na ścianach, ale również na sufitach. Innymi słowy – ich możliwości są ogromne, a jedyne, co może stanowić dla nich problem, to nasza wyobraźnia, przyzwyczajenia i tradycyjnie pojmowana przestrzeń prywatna lub publiczna. Nie zmienia to faktu, że coraz częściej sięga się po te rozwiązania. Przede wszystkim dlatego, że stanowią ciekawą, oryginalną, a nawet ekologiczną alternatywę.

Drewniane panele dekoracyjne a gatunek drewna

Niemniej, zastanawiając się czy drewniane panele dekoracyjne będą dobrze się prezentować w każdym pomieszczeniu, warto mieć na uwadze gatunek drewna. Przede wszystkim dlatego, że myśląc o tej ofercie (tak, jak zresztą o każdej innej) nie decydujemy się na jakąś krótkotrwałą przygodę. Nie zamontujemy paneli, żeby je po tygodniu zdjąć ze ścian lub sufitu. Zatem jeżeli do większości wnętrz będziemy mieli do wyboru dużą paletę gatunków, z których możemy wybierać, to jednocześnie do łazienki, czy kuchni – niewątpliwie zetkniemy się ze zdecydowanie okrojoną ofertą. Bierze się to z tego, że w tych miejscach, gdzie często zmienia się temperatura, wilgotność powietrza, a także pojawia się woda, trzeba starannie dobrać odpowiednie drewno.

Co z łazienką i kuchnią?

Czy to nas w jakimś stopniu ogranicza? Nie będziemy ukrywać, że po części tak. Drewno, szczególnie do łazienki, gdybyśmy zdecydowali się na panele dekoracyjne, musi mieć solidną strukturę. Znajdziemy takie wśród drzew krajowych, jak i egzotycznych. Szczególnie te drugie bardzo często są polecane do tego rodzaju wnętrz, ze względu na miejsca, w których rosły i gdzie świetnie sobie radziły w ekstremalnych warunkach. Dobór odpowiedniego gatunku drewna jest tutaj kluczowy. Jeżeli natomiast chodzi o pozostałe pomieszczenia – warto zapoznać się z charakterystyką różnych gatunków, by dokonać odpowiedniego wyboru. Niewątpliwie pomogą nam w tym doświadczone stolarnie i ich pracownicy.