Obecnie wiele osób przestaje używać mydeł syntetycznych, ponieważ powodują podrażnienia, wysuszanie skóry i uczucie ściągnięcia.

Odpowiedzią na takie problemy jest gliceryna. Płynna gliceryna jest dostępna w wielu sklepach stacjonarnych i online, ale nie można po prostu otworzyć butelki i użyć płynu jako mydła do mycia. Możesz jednak użyć płynnej gliceryny do wykonania własnego mydła glicerynowego. Jednak jest to skomplikowany i czasochłonny proces, dlatego lepiej zdecydować się na zakup gotowych mydełek glicerynowych wyrabianych ręcznie. Wielu producentów dodaje do mydeł glicerynowych również inne składniki, często sztuczne. Chociaż dodatki nie osłabiają leczniczych i nawilżających właściwości gliceryny, zwiększają one ryzyko podrażnień, wysuszania i innych skutków ubocznych. Jeśli wolisz nie robić mydła glicerynowego samodzielnie, musisz znaleźć produkt zawierający czyste mydło glicerynowe. Możesz znaleźć kostkę mydła glicerynowego bez niepotrzebnych dodatków w sklepie ze zdrową żywnością, z kosmetykami organicznymi lub w sklepach internetowych. Eleganckie i ręcznie robione mydła glicerynowe w kostce

Mydła glicerynowe są uważane za hipoalergiczne, co oznacza, że rzadziej powodują alergie u większości ludzi.

Jednak nawet takie mydła mogą nadal wywoływać reakcje u niektórych osób, zwłaszcza jeśli mydło glicerynowe zawiera inne dodatki, takie jak sztuczne substancje zapachowe. Osoby, które chcą odnieść jak największe korzyści z używania mydła glicerynowego, powinny wybrać produkt o dużej zawartości gliceryny i nie zawierający agresywnych detergentów. Jeśli na etykiecie są wymienione inne składniki wraz z gliceryną, oznacza to, że nie jest to czyste mydło glicerynowe. Chociaż dodatki nie spowodują nieskuteczności gliceryny, zwiększają ryzyko podrażnień skóry, wysuszanie i inne skutki uboczne. Aby mydło glicerynowe w kostce nie rozpuszczało się tak łatwo się, przed użyciem należy je przechowywać w chłodnym, suchym miejscu i na mydelniczce z otworami do odprowadzania wody. Ręcznie robione mydełka glicerynowe, które zawierają wszystkie naturalne składniki, a nie syntetyczne detergenty, mogą być jednak znacznie droższe niż te produkowane masowo. Są za to piękne, oryginalne i ładnie wyglądają w każdej łazience.