Jedną z najbardziej znanych dzielnic Krakowa jest Kazimierz, to piękne, zabytkowy miejsce, pełne urokliwych uliczek, kamienic oraz kawiarenek.

Oczywiście sercem Kazimierza jest ulica Szeroka, dookoła niej znajdziemy restauracje, hoteliki, księgarnie, z pewnością jest to miejsce które powinien odwiedzić każdy kto przyjechał do Krakowa. Oczywiście miejsce związane jest z kulturą żydowską odbywa się tutaj Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie.

Kultura i sztuka w Krakowskim Kazimierzu

Urokliwy Kazimierz w Krakowie

Dzielnice ta powstała w XIV wieku i do XIX wieku była samodzielnym miastem, które znajdowało się na południe od samego Krakowa. Przez wiele wieków Kazimierz był miejscem gdzie przenikały się różne kultury głównie chrześcijańska oraz żydowska, obecnie Kazimierz jest miejscem gdzie skupia się życie kulturalne Krakowa. Odbywają się tutaj różnego rodzaju festiwale, koncerty, wystawy. Przez wiele lat dzielnica była zaniedbana, jednak obecnie widzimy tutaj duże zainteresowanie turystów, inwestorów którzy lokują tu pieniądze, powstają tutaj nowe lokale, hotele. Dziś w Kazimierzu znajdziemy ponad 300 różnego rodzaju lokali, rozwija się tutaj turystyka, z pewnością jest to miejsce chętnie odwiedzane przez artystów.

Dość charakterystycznym miejscem w krakowskim Kazimierzu jest z pewnością ulica Mostowa, obecnie wraca ona do życia, powstaje tam coraz więcej lokali, kawiarenek. Dodatkowo w Kazimierzu możemy zwiedzić Muzeum Etnograficzne które znajduje się w ratuszu. Historia tego budynku sięga XV wieku kiedy Kazimierz potrzebował siedziby władz miasta. Obecnie jest to budynek wyremontowany i prezentuje się bardzo okazałe, w muzeum etnograficznym możemy zobaczyć bardzo interesujące wystawy. Oczywiście znajdujemy tam bardzo wiele kościołów i synagog, przykładowo Kościół Bożego Ciała jest to siedemnastowieczny kościół który łączy wiele stylów takich jak romański, barokowy czy też gotycki. Znajdziemy tutaj także synagogę o nazwie Tempel z angielskiego świątynia, jest to jedno z niewielu miejsc w Polsce gdzie odbywają się nadal nabożeństwa żydowskie. Mają tutaj miejsce także różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, koncerty czy też wystawy.

Z pewnością kiedy zwiedzamy starą stolicę Polski, Kazimierz w Krakowie jest miejscem które warto zobaczyć, jest to miejsce styku wielu różnych kultur a także jest obecnie miejscem gdzie toczy się kulturalne i towarzyskie życie Krakowa. Z pewnością osoby lubiące kulturę i sztukę odnajdą tutaj wiele atrakcji.

Więcej na temat Kazimierza w Krakowie dowiesz się na blogu Martynasoul.com