Jednym z kluczowych obowiązków związanych z posiadaniem ekspresu do kawy jest jego konserwacja.

Oznacza to regularne czyszczenie i odkamienianie urządzenia. Jeśli parzysz kilka filiżanek kawy dziennie, wlewasz do ekspresu wodę prosto z kranu, będziesz musiał przeprowadzać proces odkamieniania częściej. Planując odkamienianie ekspresu do kawy, należy oczywiście wziąć pod uwagę wytyczne producenta i dobrać odkamieniacz zgodnie z zaleceniami.

Jak przeprowadza się konserwację ekspresów do kawy

Odkamieniacz w tabletkach do czyszczenia ekspresu

Jedną z rzeczy, która sprawi, że ekspres do kawy będzie codziennie przygotowywać wspaniałe espresso, jest upewnienie się, że nie ma w nim osadów z kamienia i innych zanieczyszczeń. Ważne jest również, aby oczyścić dyszę pary za każdym razem, gdy przygotowujesz mleko do kawy. Wiele ekspresów do kawy posiada funkcję automatycznego czyszczenia i odkamienienia, jeśli jednak twój ekspres nie posiada takiego programu, trzeba ręcznie przepuścić przez urządzenie roztwór odkamieniacza, a następnie wypłukać pozostałości czystą wodą.

Odkamienianie trzeba przeprowadzać regularnie, zazwyczaj producenci zalecają wykonanie takiego czyszczenia raz w miesiącu lub co trzy miesiące, aby urządzenie działało niezawodnie a kawa smakowała zawsze tak samo dobrze. Odkamienianie jest jedną z najważniejszych czynności konserwacyjnych ekspresów do kawy. Po wykonaniu odkamieniania należy dokładnie wypłukać ekspres czystą wodą, można to zrobić kilka razy. Zarówno odkamieniacz, jak i czystą wodę do płukania, należy przepuścić przez głowicę zaparzającą i dyszę pary, jak również inne rurki, na przykład spieniacz do mleka.

Odkamieniacz w tabletkach silvercrest to produkt bezpieczny, który wyczyści ekspres do kawy z osadów kamienia. Kamień powstaje, gdy podgrzewana jest twarda woda, w końcu osad może spowodować awarię ekspresu, dlatego trzeba regularnie odkamieniać urządzenie. Zanieczyszczony ekspres spowoduje również zmianę smaku kawy, może ona być zbyt zimna, nie utworzy się na kawie pianka. W sprzedaży znajdziemy różne rodzaje i marki odkamieniaczy w płynie lub w tabletkach.