Przygotowanie do USG będzie zależało od rodzaju badania, które będzie miał wykonywane pacjent.
W przypadku niektórych badań lekarz może zabronić jeść i pić do 12 godzin przed badaniem. Ten przedział czasowy jest krótszy dla niemowląt i małych dzieci. W przypadku niektórych rodzajów USG lekarz może poprosić o wypicie do sześciu szklanek wody na dwie godziny przed badaniem i unikanie oddawania moczu. Zapewni to, że pęcherz moczowy będzie pełny, gdy rozpocznie się skanowanie układu moczowego.
Jak wygląda badanie USG?
Aparaty USG składają się z konsoli komputerowej, monitora wideo i dołączonego przetwornika. Przetwornik jest małym, ręcznym urządzeniem określanym również jako głowica. Niektóre badania USG mogą wykorzystywać różne głowice o różnych możliwościach podczas jednego badania. Przetwornik wysyła do ciała niesłyszalne fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości i odbiera powracające echo. Mierząc te fale echa, można określić, jak daleko znajduje się obiekt, a także jego rozmiar, kształt i konsystencję, czy obiekt jest stały, czy wypełniony płynem.
Technik nakłada niewielką ilość żelu na badany obszar i umieszcza tam głowicę. Żel umożliwia przemieszczanie się fal dźwiękowych tam i z powrotem między przetwornikiem a badanym obszarem ciała. Obraz USG jest natychmiast widoczny na monitorze wideo. Komputer tworzy obraz w oparciu o głośność (amplituda), wysokość (częstotliwość) i czas potrzebny na powrót sygnału ultradźwiękowego do przetwornika. Uwzględnia również rodzaj struktury ciała i tkanki, przez którą przechodzi dźwięk.
Lekarze używają badania USG do wykrywania zmian w wyglądzie narządów, tkanek i naczyń oraz do wykrywania nieprawidłowych mas, takich jak guzy. W wielu placówkach diagnostycznych możesz wykonać badanie usg poznań jest miastem, gdzie znajdziesz bez problemu miejsca, gdzie wykonuje się obrazowanie USG na różnych urządzeniach. Dzięki czemu lekarz szybko otrzyma potrzebne wyniki, postawi diagnozę, a pacjent może rozpocząć leczenie i wyzdrowieć.